Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Stručná historie 6. pěší divize

Štáb 6.pěší divize vznikl 1.října 1934 v Bielefeldu, který spadal do 6 armádního okresu. Původní název byl v originálním znění VI.Infanterieführer, což byl krycí název pro rozšíření tehdy ještě Reichswehru. Dne 15.října 1935 byla divize oficiálně přejmenována na 6.pěší divizi Wehrmachtu.

26. srpna roku 1939 byla divize mobilizována. Při začátku války byla divize nasazena na západě. Od 10. května se divize zúčastnila francouzského tažení a prošla přes Belgii a Lucembursko do Francie, kde se zúčastnila průlomu na řece Somě, postoupila až břehům Seiny a dále pokračovala a hnala ustupující francouzské jednotky až k řece Loire. Po úspěšném skončení Francouzského tažení divize hlídala demarkační linii u městečka Poiters. Na podzim roku 1940 pak byla divize připravena se zúčastnit invaze do Velké Británie, nikdy neuskutečněné operace s krycím názvem Seelöwe (lvoun).

V dubnu 1941 byla divize převelena do oblasti východního Pruska, kde se cvičila a připravovala na ruské tažení. Dne 22.června 1941 zaútočila 6. pěší divize na Sovětský svaz. Divize byla součástí armádní skupiny Střed a spadala pod velení polního maršála Fedora Von Bocka. Po prolomení hraničního opevnění nedaleko města Goldap, postupovala divize směrem na Prienai na řece Memel. Odtud postupovala na předmostí Dviny kde prorazila tzv. Stalinovu Linii. Dále se zúčastnila boje o Vjazmu odkud hnala ustupující ruské armády až k městu Rzhew. Po neúspěšném zimním útoku na Mosku a kruté ruské zimě na přelomu let 1941/1942 se divize po těžkých ztrátách stáhla zpět do města Rzhew. Přeživší vojáci byli vyznamenáni Medailí za zimní tažení na východě – Winterschlacht im Osten, vojáky přezdívaná Řád mraženého masa (Gefrierfleischmedaille).

V roce 1942 pak divize bojovala o město a jeho okolí a podílela se na stažení obklíčených jednotek z města. Následovaly zákopové boje a obranné boje proti partyzánům. Divize se zúčastnila operací Čarostřelec a Býk severně od města Brjansk. Na začátku léta roku 1943 bojovala divize v prostoru Dorogobusch, Jasné Poljaně a Kutyrki. V červenci téhož roku se divize zúčasnila veliké útočné operace Zittadele, která měla vést ke zničení sovětských vojsk v oblasti Kurska. Při následných obraných bojích divize ustupovala směrem k městu Sewsk na řece Desně v oblasti Dněpru. Odtud divize ustupovala a zúčastnila se dalších obraných bojů u Sherebnaji a Nekrasova.

Rok 1944 začala divize obranými boji na Dněpru u města Shlobin. V červenci 1944 byla divize po těžkých bojí v kotli u Bobruisku téměř zničena. 18 července byla potom divize zcela rozpuštěna.

Z přeživších vojáků byla zformována nová 6. granátnická divize (později 6. divize lidových granátníků), o které napíšeme v dalším článku.  Po téměř úplném zničení vznikla 10.března 1945  ze zbytků granátnické divize a týlové divize v Dráždanech opět 6. pěsí divize. Divize se ještě zúčastnila bojů ve Slezku kde nakonec padla po kapitulaci německých jednotek do ruského zajetí.

O celé historie divize a jejím tažení vypráví kniha Horsta Grossmana s názvem Die Geschichte der rheinisch-westfälischen 6. Infanterie-Division.

 

sepsal Thomas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india