Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Slaný (1945) 2013

Minulý víkend se náš klub zúčastnil vojensko-historické akce Slaný 1945, oficiálně nazvané 3. Setkání veterán klubů a klubů vojenské historie Slaný 2013.

První část klubu dorazila na místo již v pátek po obědě a začalo se s budováním dobového tábora. Na místo jsme přivezli velký stan v maskování Splittertarnmuster, postavený ze 16 celt. Dále malý originální stan značky Deuter a klasický čtyřceltový jehlan. Vzhledem k tomu, že nás na poslední chvíli zradila nákladní doprava, jeli jsme 5 plně naloženými osobními auty, abychom mohli vzít co nejvíce věcí na ukázku a klubovou prezentaci.

Po postavení tábora a uskladnění všech našich dobových propriet na noc jsme začali připravovat večerní promítání. Bohužel 16 mm originální předválečná promítačka Carl Zeiss nepřežila cestu a poškodila se. Po několika výměnách místa na promítání (vzhledem k světlu z pouličních lamp) jsme konečně objevili to vhodné a mohlo se začít. Po drobné opravě 8 mm promítačky Kodak jsme mohli začít. Celkem se na promítání sešlo asi 20 kolegů jak z německé, tak ze sovětské strany. Jako první se promítaly frontové záběry z týdeníku. Bohužel těsně před koncem došlo k přetržení filmu. Druhým filmem bylo předválečné Lyžování v alpách, na kterém všichni přítomní obdivovali um tehdejších lyžařů. Posledním promítaným filmem pak byl předválečný snímek s prozaickým názvem Bílé peklo, který ukazoval krásy přírody v polárních kruzích.

Po krásném pátečním počasí se sobota nesla v pošmourném duchu. Již od ranních hodin jsme začali budovat výstavu pro diváky. Přivezli jsme s sebou různé typy uniforem, které jsme rozvěsili na vyrobené stojany a zároveň obohatili o popisky, aby si mohli návštěvníci přečíst více informací. Dále jsme připravili výstavu zbraní, opět obohacenou o popisky. Náš člen Žoldák si připravil velkou výstavu dobových potravin a drogistického zboží a to jak originálů, tak krásně vyrobených replik, na které se specializuje. Dále jsme vystavili polní kino, funkční elektrocentrálu, typ WG 570 a s motorem Auto Union, funkční nabíječku baterií a přístrojů a desítky dalších originálních kusů výstroje a propriet používaných v průběhu války. V průběhu dne probíhaly na náměstí komentované ukázky uniforem a výstroje, kterých jsme se zúčastnili jak v roli „modelů“, tak v roli moderátora s odborným výkladem. Kolega Lubor ze spřáteleného KVH PT Letovice měl připravenou výstavu zdravotnických propriet.

Samotná ukázka proběhla odpoledne od tří hodin. Vzhledem k hezkému prostředí a dynamičnosti ji diváci odměnili bouřlivým potleskem. Odpoledne jsme se věnovali opět divákům s výstavou našeho tábora. Postupem času začalo návštěvníků ubývat a proto jsme s přicházejícím večerem naši výstavu sbalili a připravovali se na večerní ukázku. Ta nastala v 21 hodin. Několik našich členů se jí zúčastnilo na pozici diváků, několik jako účinkující. Ukázka byla velmi dobře koncipována a byla opět odměněna bouřlivým potleskem. Velká část diváků se poté vydala do blízkého kina, kde měl přednášku režisér filmu Tobruk, pan Václav Marhoul a kde byl zároveň tento film promítán.

V noci ze soboty na neděli nás zastihla velká bouřka, která promočila velkou část stanu a našich provizorních lůžek, proto se musela část lidí přespat v autě. Ráno jsme sbalili tábor, rozloučili se s kolegy a kamarády a vyrazili k domovu.

Fotogalerii od naší klubové fotografky Jajky si můžete prohlédnout zde.

Fotogalerii od našich členů a posbírané po internetu jsou k nahlédnutí zde.

Pokud by měl někdo fotografie našeho tábora a výstavy v kompletní podobě, budeme velmi rádi, pokud nám fotky pošle na info@kvhwurm.cz Bohužel jsme vyfotili jen několik málo fotografií na začátku stavění a rádi bychom i fotky kompletní výstavy.

Prezentace uniforem a výstroje KVH Wurm na náměstí ve Slaném

Prezentace uniforem a výstroje KVH Wurm na náměstí ve Slaném

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india