Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Skischule – leden 2013

Ve dnech 4.-6. ledna 2013 jsme se jako klub zúčastnili prvního ročníku lyžařského výcviku na Šumavě pořádaného klubem VCC Sturm.

V pátek v podvečer jsme vyrazili ve 4členném složení – Richard, Heinrich, Thomas a já – směr Kaisrův Dvůr v Kašperských Horách. Někteří ještě téhož dne finišovali v přípravě dobového lyžařského vybavení a tak bylo skoro jisté, že závady se projeví až na svahu. Nutno podotknout, že tyto obavy se bohužel neukázaly býti lichými. Po 23. hodině jsme dorazili na místo určení, okamžitě jsme se dali do jídla – Antonbohnen, zaměstnali jsme místního skiservismana a dali se do družné debaty s ostatními účastníky. Nápadná byla naprostá absence příslušníků Kriegsmarine, ačkoli zde lyžařů patrně netřeba.

Sobotní dopoledne bylo plné očekávání a po lehké snídani a nástupu všech účastníků jsme vyjeli směrem na Kvildu, kde dle všech dostupných informací a hlášení měl být sníh. Na Kvildě byli mužstvu vydány lyže, zavelen nástup a odchod na zasněžené pole. Většina z nás měla staré lyže s vázáním s volnou patou na nohou poprvé a netajili se obavami, nicméně překvapivě snadno jsme se začali pohybovat přes pole vpřed, i když drobné defekty na vázání jednoho z našich členů trápily a musel výstroj měnit. Když jsme po nezanedbatelné době a s velkým úsilím překonali vzdálenost něco málo přes kilometr, čekal nás první úsek z kopce po cestě v lese. Instruktor Dworak od výsadkářů doporučil plužit a nepouštět se do větších akcí, načež začal vysílat jednotlivce, kteří po pokřižování nebo krátké modlitbě okamžitě vyráželi ze svahu dolů. Vše dobře dopadlo a my stanuli na celkem sympatické svažité louce, která nám poskytla „sjezdovku“ o přiměřené šířce. Následovala instruktáž v držení hůlek a otáčení s nenásilně vloženým výkladem o telemarku. Komandant Nachtigall vše s neskrývaným pobavením sledoval. Instruktor patrně dostal mylnou informaci, že nejpozději zítra máme být již nasazeni na frontě. Jinak si nedokáži vysvětlit tak rychlý přechod od teorie k ostrému sjezdu, jelikož zrovna naše skupina příslušníků Heer rozhodně nepůsobila dojmem suverénních lyžařů… Ačkoli odvaha a nadšení nám nechybělo. Po jednom jsme začali kopec sjíždět a čekali, kdo spadne první. Před svým sjezdem jsem se cítil dobře, protože ostatní frekventanti se mezi sebou všemožně podporovali a dodávali si morálních sil. Rozhodně nic nenasvědčovalo tomu, že by byl případný pád oceněn pochybným smíchem ostatních nebo nezájmem o osud upadnuvšího kamaráda. Sjezd byl překvapivě snadný, jediným zakolísáním v něm bylo zvolání: „Krafte, hraňte!“, které mě následně upozornilo, že mi byly vydány lyže bez hran. Naštěstí jsem toto ustál a vzorným telemarkem a především nízkou rychlostí stanul pod svahem. Ne všichni měli takové štěstí, ale nesluší se upozorňovat na ty méně šikovné kamarády. Byl to Heinrich. Ostatně, jak sám říkal: „Já už jsem se letos něco napadal!“. Každopádně po několika hodinách intenzivního výcviku byli všichni frekventanti schopni sjet kopec bez větších obtíží a kdo nespadl během školního sjezdu, tomu to bylo dopřáno v závodech ukončených nevelkým skokánkem. Komandant Nachtigall rozhodl, že zápolení bude ukončeno první krví, což se naštěstí nestalo a skončilo se, když nikdo už jezdit nemohl. Cesta zpět k vozidlům pak již byla pro nás rutinou a spíše pro pobavení místních obyvatel jsme sjeli jednu dvě jízdy po opravdové sjezdovce s vlekem.

Po návratu do ubytování bylo veleno osobní volno a za střídmého veselí, kulečníku a promítání dobovou promítačkou jsme přečkali sobotní noc. Akci lze hodnotit jako velice vydařenou a to nejen pro absenci vážnějších poranění, ale zejména pro dobrou a kamarádskou atmosféru, která se nesla celým kurzem. VCC Sturm tímto děkujeme za pozvání.

Výběr několika fotografií naleznete pod tím příspěvkem a kompletní album pak v sekci Fotogalerie.

 

FJ v akci

FJ v akci

Klub vojenské historie Wurm

Klub vojenské historie Wurm

Na kopci

Na kopci

Porucha

Porucha

BMW

BMW

Na svahu

Na svahu

Doktor

Doktor

Thomass

Thomass

Cestou na svah

Cestou na svah

Pluhař

Pluhař

Doktor v akci

Doktor v akci

Stromečkem zpět nahoru

Stromečkem zpět nahoru

Horští myslivci

Horští myslivci

Po pádu

Po pádu

Odjezd

Odjezd

Thomass

Thomass

Richard

Richard

Nad sjezdovkou

Nad sjezdovkou

Zábava

Zábava

Dobové kino v akci

Dobové kino v akci

A jede se domů...

A jede se domů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india