Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Report z akce Rückmarsch

Náš klub, který začíná býti pomalu, ale jistě motorizovaný, využil pozvání od spřáteleného VCC Sturm a rozhodli jsme se vydat, alespoň částečně na akci Rückmarsch.

Vzhledem k tomu, že sobota byla ve znamení akce Povstání na Nymbursku 1945, kterou jsme spolupořádali, byl přesun z akce do Příbrami, kde se nacházela již velká část VCC Sturm poněkud hektický. Ale díky ochotě přítele Doktora jsme vyrazili na místo vozem. Cesta ubíhala svižně, zastávek na močící pauzu nejmenovaného klubového prostatika bylo pomálu, takže jsme s blížící se tmou dorazili za Březové hory. Stanoviště našich přátel se jevilo dle klidu jako opuštěné, ale pochopili jsme, že únava z náročného přejezdu, pro mnohé přes půl republiky, v kombinaci s rekonstrukcí bitvy na Příbrami unavila nejednoho účastníka tak, že vzhledem k náročnému přejezdu na Šumavu už většina osazenstva spala nebo podřimovala u ohně. Vybalili jsme si tedy věci na spaní a zařídili se na spaní pod širákem a jali se tlachat o všem možném a nemožném. Když jsme zjistili, že osazenstvo u ohně nespí, přesunuli jsme se na chvíli k ohni, ale i tam brzo přátelské rozmluvy skončily a celý tábor úplně ztichl.

20140504_112840

Probudili jsme se do krásného slunného dne, byť teplota v noci dosáhla až téměř k bodu mrazu, většině z nás bylo krásně teplo, protože po letech ježdění a spaní pod dekou, či ve spacáku z Tesca za 99 Kč jsme si nakoupili pořádné vybavení. Zároveň jsme věděli, že spacáky nám odveze zpět do Prahy kolega Doktor, mohli jsme se tedy komfortně vyspat celou noc a ne dobově mrznout, jako měsíc před tím na akci Weser 🙂 Jediný, kdo si spacák nevzal byl strýček Žoldák, který doufal, že mu bude v noci teplo nebo že chlad zaspí. Nezaspal… Nalezli jsme ho, klepoucího se, zabaleného v igelitu, jak se snaží chytit první paprsky slunce. Brzo však začali kluci roztápět kuchyň, uvařili čaj, kávu a fantastickou polévku a my jsme posnídali. Poté proběhlo rychlé zabalení věcí, rozloučení k Doktorem, a nasednutí na techniku. Jindra k Momovi na BMW R12, Richard k Václavovi do Tatry 57 a Žoldák na Škodu 104/II. Celá naše kolona se vydala směrem k Milínu, kde jsme měli u čerpací stanice sraz se zbytkem naší kolony. Mimo to zde čekal i poslední člen wurmovýpravy – Thomass, který nasedl na Mercedes. Po krátkém občerstvení a natankování PHM jsme vyrazili směr Šumava. Cesta ubíhala svižně, kolona se krásně vinula krajinou. Zhruba v půli cesty jsme zjistili, že nám chybí jedna DKW 350-1, proto jsme na ni s R-12 čekali, zatím co zbytek kolony pokračoval do nejbližší vesnice, kde se zastavili. Po krátké výměně svíčky se pokračovalo dále. Ve vesnici jsme dorazili ke koloně, která se seřadila (Thomass přesedl na Škodu) a opět rozjela. V úzkém místě ve výjezdu z vesnice jsme potkali jinou projíždějící kolonu amerických Willisů, proto se náš zadní voj poněkud zdržel. Dohnat zbytek se nám podařilo až na Rabí, kde byla další plánovaná zastávka a kde na nás čekal zbytek techniky, který se k nám měl připojit. Sluníčko krásně svítilo a po několika hodinách jízdy už jsme měli řádně vyhládnuto, tak jsme se jali využít nejblizší restaurační zařízení. Po zhruba 25 minutách čekání, volání na servírku apod. jsme oběd v restauraci/hotelu se zahrádkou na náměstí vzdali a přesunuli se k druhé hospodě, kterou jsme zahlédli. Tady už šlo vše jako po másle a za 10 minut už jsme obědvali. Po obědě se celá kolona seřadila a vydali jsme se na Kaiserhof. Po cestě natáčeli kolegové záběry projíždějící techniky. Bohužel někteří ne příliš ohleduplní řidiči se snažili zařadit se mezi kolonu a místo aby nás předjeli, zařadili se mezi vojenská auto a po cestě si je prohlíželi a fotili, což zřejmě pokazilo několik dobrých záběrů.20140505_160856
Větší část kolony se vydala na Kaiserhof a malá zásobovací jednotka ve složení BMW R-12, Tatra 57B, Praga RN a Škoda 104/II do blízké Sušice, kde jsme provedli nákup surovin pro kuchyni. Poté následoval přesun na Kaiserhof, kde jsme byli ubytováni a s posledními paprsky slunce si vychutnali půllitr báječně nachlazeného pivního moku. Následovala večeře, služba v kuchyni a organizační informace. Vzhledem k náročnému dnu jsme se všichni vydali na lůžka poměrně brzo, avšak zjistili jsme, že nemáme Žoldáka. Ten byl spící objeven v nákladovém prostoru Škody 104/II, kde blokoval místo osádce. Proto byl jeden ze členů osádky ubytován u nás a Žoldák, ohleduplně přikryt duchnou FJ kolegy, spal až do rána venku.20140505_115633
Druhý den nás čekala výstava v Kašperských horách, kam jsme po snídani zamířili (Thomass v sajdkáře na BMW R75, zbytek na „svých“ místech. Na techniku se přišli podívat žáci místní základní školy, kteří měli možnost vyzkoušet své střelecké dovednosti z airsoftové zbraně. Přišli se podívat i senioři z blízkého domova důchodců. Celý den nás provázelo krásné počasí a my jsme vystavili svá vápenkovitá těla slunci. Po ukončení výstavy jsme se přesunuli zpět na Kaiserhof, kdy se menší část výpravy rozhodla uspořádat menší airsoftovou bitvu. Vydali jsme se proto do blízkých lesů a zahráli si několik pěkných her. Po návratu na Kaiserhof jsme ochutnali výborné třináctistupňové pivo, dostali výbornou večeri a opět pokračovaly přátelské rozmluvy o všem možném a nemožném. Žoldák byl opět ubytován na korbě Škody.
Následujícího rána jsme svižně vstali, zabalili si věci a rozloučili se se všemi kamarády. Bohužel rodinné povinnosti nám neumožnily na akci strávit více času. Dále pokračoval již jen Thomass a vydali se v Mercedesu zpět do Sušice, kde jsme se rozloučili s milou osádkou a začali čekat na autobus. Dle informací údajně místa znalých kolegů jsme předpokládali odjezd do hodiny, čekání se však protáhlo na více jak 4 hodiny. Užívali jsme si alespoň sluníčka a projíždějící spojenecké techniky. Poté už jsme se konečně vydali k domovu.

zpět v Praze

zpět v Praze

I když jsme byli na akci jen velmi krátce a spali jako v bavlnce, určitě to pro nás byla akce skvělá, plno výborných zážitků, kamarádů a techniky a již nyní jsme začali připravovat naše drahé polovičky na příští rok, kdy nám doufejme vyjde akce v celé délce trvání.

Jindra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india