Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Report z akce Barbarossa 1941

Po několikaleté odmlce jsme se rozhodli uspořádat další ročník akce Barbarossa 1941. Vzhledem k tomu, že zejména sovětská strana neoplývá značným počtem kolegů, kteří by měli uniformu na rok 1941, trochu jsme se obávali, jak vysoký počet účastníků na sovětské straně nakonec bude. Akci jsme koncipovali formou menšího charakteru.Nakonec se nás sjelo celkem 48, přičemž Němci byli v početní výhodě více než 2 ku 1. Větší část našeho klubu se zúčastnila na straně sovětské armády a prosovětsky smýšlejícího civilního obyvatelstva a tak jsme se těšili, jak „ztrestáme“ své klubové kolegy v německých uniformách. Vzhledem k tomu, že se sovětský tábor nebyl z důvodu konceptu akce vybudován, měli jsme poměrně brzy celou naši jednotku připravenou. Vzhledem k tomu, že na německé straně přijeli účastníci až z velké dálky, ze severní a jižní Moravy, čekali jsme až do podvečera, kdy vyrazily první průzkumné oddíly. 

Několika našim civilistům se podařilo proklouznout kolem německých hlídek a dojít až do tábora, kde se pokoušeli zapamatovat si rozmístění nepřátelské techniky, stanů a počty mužstva. Po tom, co se naši hrdinní civilisté objevili až na velitelství, byli německými strážemi, po důkladné osobní prohlídce (jestli nemají zbraně či Rudé knížky) vykázáni mimo prostor tábora. Získané informace pak nahlásili v improvizovaném velitelství a do akce mohly jít první průzkumné jednotky. Zatímco sovětská armáda měla úkol protlačit se oblastí směrem na východ a přejít frontu, zatím co mezi civilním obyvatelstvem se nacházeli agenti NKVD, kteří byli do oblasti vysláni a měli působit diverzní činnost a spolupracovat s civilním obyvatelstvem. V pátek se podařilo, i přes značnou početní nevýhodu, nepřítele hodně zatlačit a způsobit mu materiální ztráty. Do zajetí padl jeden z našich soudruhů, který byl po důkladném výslechu strýčka Žoldáka zastřelen ranou do týla (rozuměj propuštěn).

Sobota a světlo nebyly našimi spojenci – Němci měli obsazené všechny hlavní přístupové cesty a proto byl další postup velmi obtížný. Koncentrovali jsme proto naše síly do jednoho prostoru a pokoušeli se prorazit, což se nám z větší části podařilo. Bohužel ale přicházející posily znamenaly pro většinu přiznaný zásah a odchod na shromaždiště.

IMG_4262kopieVzhledem k tomu, že Němcům se podařilo nás vytlačit z oblasti svého tábora, zaujali jsme pozice v zalesněném prostoru, kde jsme zaujali obranné postavení a příslušníci NKVD začali navazovat spojení s Moskvou pomocí vysílačky. Vyslali jsme několik průzkumných hlídek, které byly smeteny nepřátelskou útočnou vlnou. Ta vzápětí udeřila do našich pozic s velkou intenzitou, tak, že se většina nestihla stáhnout do hlubokých hvozdů. Němci velmi rychle převzali kontrolu nad oblastí a zlikvidovali poslední zbytky naší obrany.

IMG_4265kopiePoté byla akce ukončena, část účastníků se rozjela do svých domovů, část zůstala a v přátelském duchu u škopku vychlazeného piva promluvila o všem možném a nemožném. Doufáme, že se účastníkům akce líbila a budeme se těšit na příští ročník.

 

Jindra

Fotografie za německou stranu

Fotografie za sovětskou stranu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india