Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Puška vzor 33 u finanční stráže

Puška vzor 33 (lze se setkat s ne zcela přesnými označeními krátká puška nebo karabina) byla v druhé polovině 30. let ve výzbroji četnictva a finanční stráže (FS). Sbor uniformované stráže bezpečnosti (státní policie) těmito puškami nedisponoval a v době zvýšeného ohrožení republiky v rámci SOS (Stráž obrany státu) obdržela pušky vzor 24 z armádní výzbroje. Pokud se jedná o pušky vzor 33 pro FS – v roce 1934 byla zavedena, přičemž první kusy byly Čs. zbrojovkou Brno dodány následujícího roku.

Puška je „klasické“ konstrukce s odsuvným válcovým závěrem typu Mauser uzamčeným 3 ozuby. Oproti pušce vzor 24, která byla zavedena pro naši armádu (byla i ve výzbroji policie, viz výše) je znatelně lehčí (o cca600 g) a o 105 mm kratší. Řada dílů je mezi oběma vzory zaměnitelná, přičemž závěr je zaměnitelný celý. U obou ozbrojených sborů nebyla požadována robustnost srovnatelná s armádním vzorem, ba právě naopak pro pochůzkovou službu a v případě FS dennodenní pohyb v obtížném terénu je lehčí a kratší puška velice výhodná. Z technických parametrů lze snadno odvodit, že střelba z této pušky je oproti armádní pušce vz. 24 poněkud méně komfortní a do jisté míry tím trpí přesnost. Pokud ovšem mohu z vlastní zkušenosti soudit, není to zase takový problém.

Po obsazení zbytku ČSR v roce 1939 byly pušky vzor 33 finančníkům pro jejich „nespolehlivost“ odebrány a používány německou Wehrmacht. To se netýkalo těch pušek, které sloužily u FS na území Slovenska. Po  vyhlášení Slovenské republiky (Slovenský štát) si je strážci nových hranic, jakožto noví němečtí spojenci, ponechali. Často se jednalo o zabavené pušky příslušníků SOS ustoupivších přes Slovensko z Podkarpatské Rusi. Slováci i Němci odstraňovali celý čsl. státní znak (rozdůlčikování nebo vybroušení lva se slovenským znakem), v tzv. Druhé republice se odstraňoval pouze slovenský znak. Výroba pušky pokračovala i pro německé válečné potřeby pod označením G.33(t). Němci ji modifikovali a v roce 1940 zařadili do výzbroje svých horských jednotek (Gebirgsjäger) jakožto Gewehr 33/40. Vyráběla se do roku 1942. Největší a na první pohled viditelné odlišnosti jsou kování na pažbě, které mělo tuto chrániti při lezení a před nárazy do okovaných horských bot, úchyt ponosového řemenu dle německého způsobu, jiné chránítko mušky a pozměněný záchyt pro bodák.

O technickém zpracování a kvalitě naší zbrojní výroby snad nejlépe vypoví několik fotografií konkrétního exempláře (bohužel v horším stavu zachovalosti).

 

Technické údaje:

Ráže:7,92 mm

Délka hlavně:490 mm

Celková délka:995 mm

Hmotnost zbraně: cca3,4 kg(bez bodáku)

Nábojová schránka na 5 ks nábojů

 

 

Na dotazy v mezích svých znalostí rád odpovím a za veškeré doplňující informace předem děkuji!

 

Petr Hříbek

petr.hribek@atlas.cz

One Response to Puška vzor 33 u finanční stráže

  1. Radek Hnilička napsal:

    Dd.mohu se vás poptat zda se dá ještě sehnat ke koupi karabinu vzor. 33 měl bych zájem. ZP.mam a jak se vůbec pohybuje cena těchto pušek.Nikde nic moc o nich napíší.Diky za info.Hnilička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india