Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Natáčení – Kdo jsou lidé na Hlučínsku?

V minulých dnech jsme se zúčastnili natáčení dokumentu pro Muzeum Hlučínska, které vznikalo pod taktovkou Davida Jařaba.

Záběry, které budou využity pro expozici Muzea Hlučínska k výstavě u příležitosti připomenutí osudu hlučínských mužů v období za druhé světové války. 8. října 1938 bylo Hlučínsko připojeno k Třetí říši, jako součást Pruského Slezska (většina českého příhraničního území byla připojena jako Sudetengau). Hlučínsko bylo tedy přičleněno přímo k německému Slezsku s stalo se součástí okresu Ratiboř v opolském vládním obvodu pruské provincie Slezsko (od roku 1941 provincie Horní Slezsko). Manifestačních oslav navrácení uskutečněných 13. prosince 1938 se účastnil i slezský vrchní prezident a gauleiter Josef Wagner. Akt navrácení jednoznačně vypovídal o povědomí německé strany o neoddiskutovatelné příslušnosti obyvatelstva i samotného území k Německu. Tento fakt měl ovšem i svojí stinnou stránku, která byla spojena s povinnou službou mužů ve Wehrmachtu v průběhu 2. světové války, což mělo za následek mnoho obětí na životech a strádání obyvatelstva.

Případným zájemcům o tuto tématiku lze určitě doporučit knihu Františka Emmerta Češi ve Wehrmachtu, která pojednává o osudech mužů z oblasti Hlučínska a Těšínska.

Několik fotografií z natáčení naleznete ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india