Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Ardeny 2013

V pátek 15.11. jsme se ve složení, 1.auto z Prahy-já a Žoldák, 2. auto z kraje věčné mlhy a věznice Valdice- Peťan a Adam a 3.auto, tedy vlastně sanitka, bratranci Karlos a Thomass, vydali na soukromou bojovku s námětem počátečních bojů při Ardenské ofenzívě, roku 1944.

Jako vždy jsme počítali se vším – se zimou, deštěm, větrem i blesky. Nejprve jsem zajel do našeho klubového skladu pro nějaké to vybavení. V 11 hodin jsem nabral již nervózního Žoldáka a vyrazili jsme.

Po příjezdu na místo určení nás přivítala krásná replika německého tanku Panther, který měl být největším lákadlem na této akci. Po přivítání a orientaci v prostoru jsme vyčkávali na další pokyny. Dalším pokynem tedy bylo „My si zajedem na jídlo do města a vy to tu pohlídáte. I vykonávali jsme tedy delší dobu než přiměřenou strážní službu, při které jsme s Žoldákem již nervózně očekávali příjezd poslední, 2. posádky.

V mezi čase jsme provedli průzkum terénu a vybírali nejlepší místo pro naše ležení. Míst bylo mnoho, ovšem málokteré odpovídalo požadavkům na předsunuté pozorovací stanoviště. Až poslední místo které nám vybral Thomass nás okouzlilo.
Počali jsme tedy rozšiřovat okop na hřbetu valu.
Práce nám šla od ruky a tak za hodinku jsme již měli hotovo. Položili jsme podlážku, nanosili slámu a již za tmy jsme se rozhodli vztyčit nad okopem osmičku (rozuměj stan z osmi celt, jelikož z německé trojúhelníkové celty jde poskládat neuvěřitelně mnoho kombinací).
Úkolu rozpojení se chopil nejmladší z nás, Adam, tedy člověk jemuž by ještě geometrie a počty neměli dělat problém. To jsme ještě netušili, jak jsme byli se svým odhadem mimo. :D
Adam pospojoval celt pouze 7 a proto jsme byli nemile překvapeni, proč že nám to pořád nejde vypnout. Provedli jsme tedy lehkou přestavbu a „ČERVÍ“ díra byla na světě.
O další zábavu se nám postaral Žoldák, který se usadil do vchodu (jelikož je již postarší pán a tudíž má určité problémy, které dřív nebo později stihnou každého muže) a počal se zabydlovat. Před vchodem se již udělala fronta nájemníků čekajících na svůj flek. Nutno podotknout že Žoldák si z toho nic nedělal a počal se strojit. To se neobešlo bez komediálního výstupu a nutné pomoci.
Poté co se konečně ustrojil, vybral si svojí večeři a rozhodl se že náš trápil dost, jsme se nastěhovali i my z fronty na banány. :)
Proběhla nějaká ta dobová večeře (výtečná hrachová polévka s kouskem klobásy a chlebem) a uložili jsme se k odpočinku, v naději že na nás vzhledem k naší pozici bude zapomenuto. Omyl. Již okolo půlnoci náše pozice vyčenichala štábní krysa a my jsme byli nahnáni do hlídky, byť vyjmuti z hlídání vnitřního perimetru, jsme proto noc strávili střídavým spánkem a hlídkou.
Budíček byl určena na něco okolo 5:00, s tím že v 5:20 bude nástup. Bylo nám slíbeno probuzení. Toho jsme se však nedočkali a proto jsme na nástup přišli už trošičku opožděně. Proběhla klasická instruktáž bezpečnosti a lehké nastínění děje. Poté se již vyrazilo v pěším tvaru do útoku. Místo prvního střetnutí bylo vzdáleno cca 5km.
Po průzkumu lesního porostu, zda-li se za každým stromem neskrývá jeden americký voják či paragán, jsme se dotali k rozlehlé planině která se stala naším celodením bojištěm. Zjistili jsme že bez podpory techniky, nemáme šanci kótu na kterou jsme byli vyslání dobýt. Naše bojové nasazení probíhalo asi jako ve filmu o Vietnamské válce, Hamburger Hill. Sotva jsme dosáhli vrcholu kóty, už nás velení hnalo nazpět. A takhle asi tak 10-krát. Nic závažnějšího se z mého pohledu nestalo. Snad pouze to že nakonec se nám průlom podařil, ale již bylo pozdě a většina US boys se stáhla zpět do svých předem vybudovaných obranných pozic.
Celou akci jsme zakončili klasickou afterparty, při které jsem dobrovolně podstoupil paravýcvik a zasloužil si tím určitě nějaký ten metál.
Akci hodnotíme jako největší a nejlepší soukromku, na které jsme kdy byli.
HESLO AKCE:GRIEGORZS A šťopeňděšon

Za Kampfgruppe Wurm
Grenadier Hans Kugel

 

Fotogalerie z akce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india