Wehrmacht Heer 1938

Unikátní jednotka německé armády se speciální výstrojí a uniformami na rok 1938/1939. Více »

Civilisté v období první republiky a Protektorátu

Civilní obyvatelstvo za první republiky a v období Protektorátu. Více »

Čeští povstalci

Hrdinní obránci pražských barikád v květnu 1945 Více »

Československá armáda

Československá armáda v období před Mnichovem 1938, natáčení dokumentu České století Více »

Polní tábor

Vybudovaný polní tábor s výstavou originálů a replik výstroje, výzbroje a osobních potřeb vojáků. Více »

 

Ardeny 2013 Milovice

Ve dnech 18.-20.1.2013 jsme se jako klub zúčastnili neveřejné akce s tematikou bitvy v Ardenách v bývalém VVP Milovice, kterou mimochodem spoluorganizoval náš člen a kamarád Gefr. Thomas Karl.

Jelikož byla meteorologickou službou OKW předpovídána teplota pohybující se hluboko pod bodem mrazu, bylo dohodnuto, že vyrazíme v pátek již dopoledne, abychom byli schopni si zabezpečit aspoň minimálně komfortní nocleh. První část – neoficiálně Quartiermacherkommando A (ve složení Richard, Hans a Onkel Zelldner) – dorazila na místo okolo poledne a po bleskové rekognoskaci terénu začala v rychlém tempu adaptovat starý tankový okop. Nápomocni jim byli přátelé z KVH Klagenfurt, kteří si tím vysloužili možnost bydlit s námi. O zhruba hodinu později jsem dorazil já se zásobami petroleje, vody a „startovacího otopu“ a takřka z chodu jsem se přidal k probíhajícím výkopovým pracím. Ty  spočívaly v odkopání množství zeminy ze stěn okopu, čímž byla rozšířena užitná plocha na cca 5x10m a aspoň minimálním srovnání dna okopu. Zároveň s tím probíhala konstrukce zastřešení. Ve chvíli, kdy bylo nejtěžší takřka za námi, přijel Feldwebel Heini, aby se aspoň vyfotil s lopatou a navrhl užitečné a náročné úpravy, s kterýmižto byl poslán pro dříví. Celá stavba byla dokončena se setměním a my mohli začít roztápět kamna a pokusit se zvrátit poměr zima/menší zima v náš prospěch.

Na večer byl ohlášen nástup všech účastníků a po jeho uskutečnění byly zadány úkoly. Naše jednotka Heer složená z více KVH, která čítala okolo 20 bodáků, byla poctěna nočními hlídkami na jednom z nejohroženějších úseků fronty. Bylo rozkázáno, že nikdo se nesmí vzdálit od své zbraně a do úvahy nepřichází jakýkoli pohyb o samotě, neboť nepřítel byl očekáván všude, a to vše pod drakonickými sankcemi. Pro náš úsek byl stanoven velitelem Heini, který dostal na starost spojení s velitelstvím a povinnost podávat po půlhodině hlášení. Hlídky se střídaly po hodině a vzhledem k tíži našeho úseku si nikdo nedopřál pořádného spánku, protože jsme leželi plně vystrojení a v bunkru nebylo tepla nazbyt. Jediným větším vzrušením byl přepad našich pozic mezi 4. a 5. hodinou ranní. Tento byl po alarmu a rychlé reakci celého mužstva na ubikacích úspěšně odražen a žádné další akce ze strany protivníka se již nekonaly. Panuje důvodné podezření, že narušitelem nebyl nikdo z oficiálních účastníků akce, nýbrž známý milovický přízrak projevující se typickým kokrhavým zvukem… Argumentem pro tato tvrzení je známá skutečnost, že se prý američtí výsadkáři tmy bojí.

S ránem po jasné noci přišla ještě větší zima a začátek bojových aktivit z US strany. Naše družstvo se počalo zakopávati na kraji lesa, když jsme uslyšeli zvuk motorů. Se zakopáváním byl konec a my naskákali do neúplných střeleckých okopů. První útok dvou M8 s doprovodnou pěchotou byl až nečekaně snadno odražen díky zásahu našich tankoborníků. Ten druhý měl již řádné tempo a Američané se začali nebezpečně přibližovat po našem pravém křídle. Jedno US družstvo celkem záhy objevilo mezeru v našem postavení a po zneškodnění opěrného bodu s kulometem se do vzniklé proluky začalo valit velké kvantum americké pěchoty. Ti z pravého křídla, kteří nevzali nohy na ramena byli zabiti nebo zajati. Po našem stažení na druhou linii obrany Američané polevili a získané převahy nevyužili, čímž umožnili konsolidaci našich sil. Další akce se vlekly ve znamení oťukávání a hledání dalšího slabého místa, potom se Američané zcela nepochopitelně stáhli a my mohli dokonce zaujmout původní postavení na první linii obrany! Další americký útok, patrně po jejich pauze na oběd, směřoval do pozic nalevo od nás, které hájili muži od Zbraní SS. Zaslouženého odpočinku jsme využili pro krátké občerstvení a údržbu zbraní. Šokem pro nás bylo, když nám zleva do boku vpadli Američané ze směru, který měl být hájen našimi. Ústupem bojem na krátkou vzdálenost jsme se stáhli až k našemu bunkru cca 150m za linii obrany. Zde jsme svedli urputný boj s nepřítelem, který se opět stáhl ve chvíli, kdy začal nabývat opravdové převahy. Feldwebel Wiegrewe spolu se mnou a Hansem nastalé situace využil a my vyrazili do protiútoku na pravé křídlo americké pěchoty. Pod kouřovou clonou jsme padli nepříteli do boku, čímž jsme přerušili jeho silný tlak na naše spolubojovníky z SS. Američané se otočili se vším co měli a začali útočit na naši trojici. Schovali jsme se proto do opuštěného stavení a přemýšleli, jak z této situace ven. Jako první jsem navrhl se vzdát, protože Američané mají vyhřívané stany a velká množství čokolády. Mohlo to trvat 3 nebo 4 minuty a bylo rozhodnuto vyjít ze stavení s rukama nad hlavou. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že americký útok se přes nás převalil a nyní již bojuje u našeho velitelství. Samozřejmě jsme neváhali a prchli zpět k našim u bunkru, pro které už válka rovněž skončila. Bohužel zajetí jsme se po druhé mrazivé noci až do rána nedočkali, a tak jsme sbalili vybavení a odjeli zpět do našich domovů.

Akci hodnotíme jako vydařenou, sužovanou tradičními mouchami podobných akci, které nám ovšem nebránily si ji užít.

sepsal Grenadier Kraft

Celou fotogalerii z akce si můžete prohlédnout zde a video, které natočil Hans zde.

 

Stavba započala

Stavba započala

Stavění konstrukce

Stavění konstrukce

Heini dorazil!

Heini dorazil!

Páteční Kriegs Weihnachten

Páteční Kriegs Weihnachten

Klagenfurt vaří

Klagenfurt vaří

V noci

V noci

Světlice

Světlice

Přístřešek v noci

Přístřešek v noci

 

3 Responses to Ardeny 2013 Milovice

  1. Rainer napsal:

    Luxussní.

  2. Prunelle napsal:

    Velmi pěkný report… 😉

  3. von Doubek napsal:

    Akce byla super, bezva jsme si to užili 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

php developer india